China Vanke hisseleri S&P’nin not indirimiyle düşüşe geçti

Shenzhen’de işlem gören Vanke hisseleri erken işlemlerde %1,8 düşüşle 7,4 yuandan kapanarak Mayıs 2014’ten bu yana en düşük seviyeye indi. Benzer şekilde, şirketin Hong Kong’da işlem gören hisseleri de %3,8’lik bir düşüşle rekor düşük seviye olan 4,06 HK$’a geriledikten sonra %1,9’luk bir düşüşle 4,14 HK$’a geriledi. Şirketin dolar tahvilleri de etkilendi ve Aralık 2025’te vadesi dolacak bir dilim geç işlemlerde 66,3 civarında kote edildi ve Çarşamba gününe göre yaklaşık 5 sentlik bir düşüşe işaret etti.

Şirketin yaşadığı zorluklara ek olarak, Çin medyası Çarşamba günü Vanke’nin Shandong eyaletinin Jinan kentindeki şubesinin genel müdürü Xiao Jin’in polis soruşturması altında olduğunu bildirdi. Vanke Perşembe günü Xiao’nun kişisel meselelerle ilgili olarak yetkililerle işbirliği yaptığını doğruladı ve Xiao’nun sorumluluklarını üstlenen başka bir yönetici ile şirketin faaliyetlerinin normal şekilde devam ettiğini belirtti.

Vanke, not indirimine ve devam eden soruşturmaya rağmen bu yılki borç yükümlülüklerini büyük olasılıkla karşılayacağını belirtti. Ancak S&P, emlak piyasasındaki durgunluk nedeniyle geliştiricinin satışlarının önümüzdeki 12 ay boyunca muhtemelen düşmeye devam edeceğini öngördü. Vanke, 2023 yılı çekirdek kârında %50,6’lık önemli bir düşüş yaşadı ve 2024 yılının ilk iki ayında satışların aylık başa baş noktasının altına düştüğünü bildirdi.

Geliştirici aktif olarak yeni finansman kaynakları aramakta, yeni krediler ve uzatılmış borç vadeleri için bankalar ve sigortacılarla görüşmeler yapmaktadır. Geçtiğimiz ay Vanke, borcu azaltarak ve emlak geliştirme dışındaki işlerden elde edilen geliri artırarak nakit akışını iyileştirmeyi planladığını duyurdu. Shenzhen’deki yerel yetkililerin Vanke’ye finansman konusunda yardımcı olmak için kamu iktisadi teşebbüsleriyle koordinasyon içinde olduğu söyleniyor.

S&P’nin değerlendirmesi, China Vanke’nin kontratlı satışlarında ve marjlarında bir düşüş öngörüyor ve 2024’ten 2026’ya kadar 270 milyar ila 280 milyar yuan (37,3 milyar ila 38,1 milyar dolar) kontratlı satış öngörüyor. Bu, bir önceki yıla göre %25 ila %28’lik bir düşüş ve 2020’deki zirveye göre %60’lık bir azalma anlamına geliyor.

S&P’nin not indirimi, diğer büyük kredi derecelendirme şirketlerinin de benzer adımlar atmasını izliyor. Moody’s Investors Service (NYSE:MCO), Vanke’nin kredisini yatırım yapılabilir seviyede olmayan olarak sınıflandıran ilk şirket olurken, Fitch Ratings de kısa bir süre sonra bunu takip etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir